Ewaluacja projektu „Zielona klasa”

Uczniowie z klasy 1c Szkoły Podstawowej nr 84 we Wrocławiu wzięli udział w projekcie „Zielona klasa” w ramach działania programu Centrum Przyjazne Relacje Ludzie-Zwierzęta.

Zajęcia odbywały się co dwa tygodnie, począwszy od listopada 2017 r. Prowadzili je pani Barbara Borzymowska i pan Marcin Wierzba wraz ze swoimi podopiecznymi, czyli psami. Dzieci świetnie się czuły w towarzystwie Waldiego i Nordica. Bardzo polubiły Shamrock rasy border collie. Oprócz zabaw z psami, podziwiania psich „sztuczek”, dzieci wykonywały zdania, np.: przygotowywały informacje i plakaty na temat wybranych ras psów, wykonywały prace plastyczne, rozwiązywały zagadki czy słuchały wierszy o psach. Podczas zajęć nauczyły się jak postępować z psami, dowiedziały się o elementach tresury psów, a przede wszystkim miały żywy kontakt z psami.

Najwięcej emocji wzbudziła w dzieciach wizyta w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu. Mogły same dzięki ciekawemu „eksperymentowi” przekonać się, jak czują się psy w takim miejscu. Wizyta ta, dała początek ciekawej i mądrej dyskusji na temat świadomej adopcji zwierząt ze schroniska. Uwrażliwiła je na los bezdomnych zwierząt. Dzieci dowiedziały się i przekonały, że one też mogą pomagać bezdomnym kotom i psom.

Niedawno Mały Samorząd Szkolny (klas 0- III) objął swoim patronatem Schronisko przy ul. Ślazowej. W klasach zostały założone skarbonki, do których dzieci zbierają pieniążki. Podczas majowego festynu odbyła się też loteria „Maskotka dla pieska i kotka”. Za uzyskane środki z loterii i skarbonek zostanie zakupiona karma dla zwierząt z wrocławskiego schroniska.

Uważam tego typu zajęcia za bardzo wartościowe, bo niwelują lęk przed kontaktem z psami, uczą one jak rozpoznawać emocje własne i zwierząt, jak postępować z psami, uwrażliwiają dzieci na krzywdę i złe traktowanie zwierząt. Uczą odpowiedzialności za ich los, zdrowie i życie. Dzieci dowiedziały się, że zwierzęta jako istoty żyjące są zdolne do odczuwania i cierpienia, że nie są rzeczami czy maskotkami, które jak się nam znudzą, to można je wyrzucić. Człowiek jest im winien ochronę, poszanowanie i opiekę. W zamian mogą otrzymać wiernego przyjaciela.

Wychowawca- Maria Grzegórzko- Dędek

18 czerwca 2018 | Maria Grzegórzko-Dędek | Powrót do spisu wiadomości