SZKOŁA DEMOKRACJI

We wrześniu uczennice i uczniowie z kilkuset szkół w całej Polsce będą wybierać samorządy uczniowskie.

28 września wybory odbędą się w naszej szkole.

W tym roku przystąpiliśmy do akcji SAMORZĄDY MAJĄ GŁOS, którą organizuje Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Wybory to święto demokracji, a wybory do samorządu uczniowskiego to pierwsza okazja, by wypowiedzieć się w ważnej dla młodych ludzi sprawie. Jest to istotne doświadczenie dla wszystkich uczennic i uczniów, by w praktyce sprawdzić jak działają mechanizmy demokratyczne.

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej stanowi, iż "wybory do Sejmu są powszechne, równe, bezpośrednie i proporcjonalne oraz odbywają się w głosowaniu tajnym", są więc pięcioprzymiotnikowe.

Wybory do Senatu natomiast "są powszechne, bezpośrednie i odbywają się w głosowaniu tajnym".

Przedstawicielki i przedstawiciele samorządu uczniowskiego są wybierani w demokratycznych- równych, powszechnych i bezpośrednich wyborach, w tajnym głosowaniu.

Wszyscy uczniowie i uczennice mają czynne i bierne prawa wyborcze.

Aktywny udział w wyborach do samorządu uczniowskiego to świetna lekcja demokracji.

TWÓJ GŁOS MA ZNACZENIE!

SZKOŁA DEMOKRACJI