BIBLIOTEKI CYFROWE

W okresie walki z pandemią szczególnego znaczenia nabierają materiały dostępne w sieci, także w zakresie literatury i kultury. Poniżej lista darmowych dostępów do książek, audiobooków, filmów i wydarzeń kulturalnych.

WolneLektury.pl

Darmowa biblioteka internetowa, zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele lektur szkolnych. Ebooki dostępne są w wielu formatach, w tym na czytniki. W serwisie można znaleźć także audiobooki, informacje o epokach, motywach, rodzajach i gatunkach literackich.

Lektury.gov.pl

Strona, na której znajdują się teksty lektur szkolnych oraz projekty dydaktyczne do wykorzystania na zajęciach języka polskiego. Projekt edukacyjny można zgłosić samemu i podzielić się nim z innymi. W serwisie można posłuchać audiobooków oraz zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat omawianej lektury.

Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona (polona.pl)

Biblioteka cyfrowa, w której udostępniane są książki, czasopisma, grafiki, mapy, rękopisy pochodzące ze zbiorów Biblioteki Narodowej oraz instytucji współpracujących.

ChmuraCzytania.pl

Bezpłatny dostęp do książek i audiobooków (proza, poezja światowa i polska, poradniki, eseistyka).

KORONAWIRUS – ebooki dla dzieci

„Masz tę moc! Możesz pokonać koronawirusa” Agnieszki Frączek i Ewy Podleś, Wydawnictwo Olesiejuk – darmowa książka dla dzieci w formacie pdf, która powstała przy współpracy psychologów i lekarzy, z potrzeby serca i chęci pomocy. Dzięki tej książeczce oswoimy dzieci z tematyką epidemii i wyjaśnimy, czym jest koronawirus i jak o siebie dbać.

„Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie” – ilustrowany poradnik autorstwa kolumbijskiej psycholożki Manueli Moliny Cruz. To krótka historia podróżującego po świecie wirusa – wsparcie dla rodziców w rozmowie z dziećmi i wyjaśnieniu, na czym polega zagrożenie.

„Bajka o złym królu Wirusie i dobrej Kwarantannie” napisana przez psycholożkę Dorotę Bródkę.

ZASOBY ONLINE INSTYTUCJI KULTURY

Ninateka.pl

Platforma, na której udostępniane są legalnie i bezpłatnie zasoby Narodowego Instytutu Audiowizualnego. W serwisie można znaleźć materiały z różnych dziedzin – filmu (animacje, bajki, dokumenty, fabuły), teatru, muzyki (m.in. muzykoteka szkolna), sztuki (architektura, fotografia, wystawy), literatury (słuchowiska, poezja, proza, dramat, o literaturze), publicystyki, mediów i technologii.

Dla nauczycieli i uczniów istnieje możliwość założenia w Ninatece Edu konta, które upoważnia do bezpłatnego korzystania z materiałów audiowizualnych o charakterze edukacyjnym, w tym scenariuszy lekcji, dostępnych w serwisie.

Filmoteka Szkolna (filmotekaszkolna.pl)

Program edukacji filmowej, realizowany przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny. Bazą Filmoteki Szkolnej jest dostęp do ponad 140 filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych. Dla nauczycieli i uczniów organizowane są webinaria i szkolenia. Można skorzystać z materiałów dydaktycznych, filmoznawczych, warsztatów filmowych (np. „Od komiksu, przez film do gry. O mechanizmach rządzących współczesną opowieścią”), konkursów.

Muzykoteka Szkolna (muzykotekaszkolna.pl)

Serwis edukacyjny, którego zadaniem jest kształcenie świadomych odbiorców muzyki i aktywnych uczestników kultury. Można tu znaleźć informacje ze świata muzyki (kompozytorzy, instrumenty, gatunki muzyczne, utwory, filmy o muzyce, gry i aplikacje).

15 listopada 2020 | Katarzyna Podgórska | Powrót do spisu wiadomości