W poszukiwaniu złota

9 czerwca uczniowie klas pierwszych oraz trzecich wyjechali na wycieczkę do Ząbkowic Śląskich oraz kopalni złota w Złotym Stoku.

Przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzania Ząbkowic Śląskich. Miasto to może poszczycić się ciekawymi zabytkami. Znajduje się tu m.in. wyjątkowa Krzywa Wieża oraz piękny Ratusz z wysoką, strzelistą wieżą górująca nad rynkiem. Z Ząbkowic Śląskich pojechaliśmy do Złotego Stoku. Zwiedzanie Kopalni Złota rozpoczęliśmy od Sztolni Gertruda oraz Chodnika Śmierci. Następnie spotkaliśmy się z Gnomem mieszkającym w kopalni, dowiedzieliśmy się jaka jest historia tego miejsca, a także mieliśmy okazję zobaczyć jedyny w Polsce podziemny wodospad. Wspaniałą atrakcją był dla nas przejazd podziemnym tramwajem. Po wyjściu z kopalni mieliśmy krótką lekcję dotyczącą historii złotej monety oraz mogliśmy zobaczyć jak wygląda wybijanie monet, które otrzymaliśmy na pamiątkę. W trakcie podróży autokarem do Złotego Stoku, rozmyślaliśmy nad tym, na co przeznaczymy złoto, które znajdziemy w kopalni. Jak się okazało, grudki tego cennego kruszca, znaleźliśmy wypłukując złotodajny piasek. Co chwilę dało się słyszeć okrzyk radości: "Hura! Znalazłem, będę bogaty!". Teraz zrozumieliśmy, co oznacza powiedzenie "gorączka złota", która ogarnęła wszystkich uczestników wycieczki. Nasi nauczyciele niemal na siłę musieli odciągać nas od złotodajnego potoku. Wycieczka była wspaniałą przygodą dla wszystkich dzieci, a także opiekunów.

13 czerwca 2014 | Powrót do spisu wiadomości