Biblioteka
Kto czyta książki, żyje podwójnie. /Umberto Eco/
GODZINY OTWARCIA
poniedziałek | 8:00 — 15.00 |
wtorek | 8:00 — 15.00 |
środa | 8:00 — 15.00 |
czwartek | 9:00 — 15.00 |
piątek | 8:00 — 15.00 |
KONKURS - ROZPOZNAJ CYTAT Z KSIĄŻKI
Proszę zapoznać się z cytatami z książek. Odpowiedzi można przesyłać na e-mail: antonina.polch@sp84.wroclaw.pl. Uczestnicy rozwiązywania zagadek otrzymają drobne upominki po powrocie do szkoły.
Cytaty:
I
– Nie poznajesz mnie? Nazywam się Andersen. Dziwi cię, że tutaj pada śnieg i mamy zimę, podczas gdy u was jest czerwiec i dojrzewają czereśnie. Prawda? Ale przecież musisz, chłopcze, zrozumieć, że ty jesteś z zupełnie innej bajki. Po co tutaj przyszedłeś?
– Słuchajcie, chłopcy, ten pan, którego tu widzicie, przyszedł z bajki o śpiącej królewnie i siedmiu braciach. Otóż dwaj spośród nich poszli wczoraj do lasu i nie wrócili. Sami rozumiecie, że w tych warunkach bajka o śpiącej królewnie i siedmiu braciach nie może się dokończyć. Dlatego też wypożyczam was temu panu na dwie godziny. Tylko pamiętajcie, macie wrócić na kolację.
II
Ruszył do drzwi, ale był pewien, że nie może wyjść z domu bez broni. Chciał pobiec po świetlny miecz, który dostał od taty, ale zrezygnował. Wiedział, że to dziecinna zabawka, która go przed niczym nie obroni.
Chwycił metalowy flet, na którym grała jego siostra. Flet był niebezpieczną bronią, bo miał sterczące klawisze i był ciężki. Kuki ruszył w stronę drzwi. Już miał nacisnąć klamkę, kiedy usłyszał cichy trzask. Po drugiej stronie drzwi ktoś włożył klucz do zamka i niezmiernie powoli go obracał.
III
Bo staruszkowie kochali tego chłopca. Był on jedynym jasnym punkcikiem w ich smutnym życiu, a na jego wieczorne wizyty czekali przez cały dzień. Często mama i tato (…) także przychodzili i stawali w drzwiach, żeby posłuchać opowieści staruszków. I tym sposobem ich pokoik na pół godziny stawał się miejscem szczęśliwym, a cała rodzina zapominała, że jest głodna i biedna.
IV
„Teraz lepiej – powiedział dyrektor. – Nie weźmiemy już żadnego rodzica za ucznia. Kilka cichych chichotów z tyłu było jedyną reakcją na dowcip. Dyrektor zaczął opowiadać o historii szkoły, o osiągnięciach pedagogicznych, o regulaminie (…). Wiedział oczywiście, czym różni się gimnazjum od szkoły podstawowej. Miały być tak samo lekcje, przerwy i dzwonki, ale tutaj obowiązywała sroższa dyscyplina i cięższa nauka. Trzeba się będzie jakoś przyzwyczaić. Na osłodę pozostawało kieszonkowe, które dostał dziś rano po raz pierwszy. Cała uroczystość, z wnoszeniem i prezentowaniem sztandaru szkoły, trwała jakieś dwadzieścia minut”.
Potem tłum wstał i wolno wylał się na schody. Gdzieś w połowie korytarza na pierwszym piętrze Felix zorientował się, że właściwie to nie wie, gdzie idzie. Rodzice, rozmawiając, schodzili na dół, by wrócić do swoich spraw, a grupki dzieci, prowadzone przez nauczycieli, rozchodziły się do klas.
V
Słowo daję, życie było wtedy wcale zabaw... to znaczy, chciałem powiedzieć, że w swoim czasie narobiłeś niemało za- mieszania w tej okolicy. Przepraszam cię, nie miałem pojęcia, że wciąż jeszcze zajmujesz się tymi rzeczami.
— A cóż bym mógł robić innego? — odparł czarodziej.
— Swoją drogą, rad jestem, że to i owo zapamiętałeś o mnie. Mam wrażenie, że moje ognie sztuczne w każdym razie mile wspominasz, a to już budzi pewne nadzieje.
Doprawdy, przez przyjaźń dla twego dziadka, Starego Tuka, i tej biednej Belladonny dam ci to, o co mnie prosiłeś. — Wybacz, proszę. O nic nie prosiłem. — Owszem, owszem, nawet dwukrotnie. Prosiłeś o wybaczenie. Udzielam ci go. A nawet zrobię więcej: wyślę cię na tę wyprawę, żebyś użył przygody. Będzie to bardzo zabawne dla mnie, a dla ciebie bardzo zdrowe, a w dodatku prawdopodobnie korzystne, oczywiście jeśli w ogóle wyjdziesz z tego cało.
E-BOOKI I AUDIOBOOKI
Woblink - darmowe e-booki
Legimi - darmowy zbiór e-booków i audiobooków dla różnych grup wiekowych, dedykowany na okres pandemii. Aby skorzystać ze zbioru bezpłatnych ebooków należy wejść w link i wpisać kod: czytamy
Empik Premium - darmowy dostęp do ebooków i audiobooków na okres 60 dni. Aby skorzystać potrzebna jest dedykowana aplikacja.
Polona - Biblioteka Narodowa, administrator Polony, udostępnia w serwisie nie tylko swoje zbiory, ale też obiekty innych instytucji – zdigitalizowane przy użyciu najnowocześniejszych technologii, pozwalających uzyskać najwyższą jakość
Wolne Lektury - podstawowe źródło bezpłatnych lektur szkolnych dla uczniów i nauczycieli
Bajkowisko - bezpłatne audiobooki dla dzieci na YouTube
Digital Book - audiobooki w języku angielskim
Nexto.pl - darmowe ebooki
Publio - darmowe ebooki
Virtualo - darmowe ebooki
Ebook.pl - darmowe ebooki
Ebooks43.pl - darmowe ebooki
Storytel.pl - 30 dni słuchania za darmo - audiobooki na telefon i tablet
National Emergency Library - jedno z większych archiwów uwolnione do 30.06
PODCASTY
Książki, które uczą - podcast Kamila Dudzińskiego na Spotify.
Książki pod lupą - podcasty opisujące głośne tytuły na rynku wydawniczym
Aktywne Czytanie - książki dla dzieci - podcast Anny Jankowskiej, pedagożki i blogerki, o nowych książkach dla dzieci
Czytadela - podcast o książkach i o... samym czytaniu
Czytam czy tu - podcast o książkach, które są często wypożyczane z naszych filii
Czyta: #Tata Mariusz - podcast Mariusza Rzepki z wierszykami dla dzieci
SŁUCHOWISKA I MUZYKA
Opera Wrocławska - spektakle na YT
Narodowe Forum Muzyki - nagrania, transmisje i koncerty na Facebooku
Słuchowiska z NINATEKI - np. "Tappi i wielki pożar" czyta Anna Dymna
Filharmonia Łódzka na Spotify - do słuchania
Słuchowiska Moniki Czoik-Nowickiej na YT - dla dzieci
Muzyczne spotkania z Vertigo - wrocławski klub jazzowy zaprasza na rozmowy o muzyce
RÓB TO SAM / DO IT YOURSELF (DIY)
Zrób własną książkę
Pomysły na plastyczną zabawę z dziećmi
Otwarty Zakład Artystyczny - dla dzieci lubiących rysować i projektować
Centrum Nauki Kopernik - domowe eksperymenty i doświadczenia, kurs majterkowania (poniedziałek i piątek), wirtualne spacery, cykl o gwiazdach (wtorek, czwartek, sobota)
Kawiarnia Sąsiedzka - kawiarnia przy wrocławskim Klubie Firlej ispiruje do działań artystycznych
Hydropolis - eksperymenty i doświadczenia domowe
Autor: Bibliotekarz mgr Antonina Połch