Dbam · Szanuję · Reaguję

W naszej szkole bardzo cenimy sobie poczucie bezpieczeństwa, a zatem mówimy zdecydowanie NIE wandalizmowi. Czasem jednak zdarzają się sytuacje, kiedy nasz spokój zostaje zaburzony, bo dzieje się coś niedobrego: coś nam zginęło, coś innego zostało popsute lub jesteśmy świadkiem niewłaściwego zachowania, ale nie reagujemy, ponieważ brak nam śmiałości – nie wiemy, w jaki sposób działać lub po prostu (z różnych powodów) boimy się zwrócić komuś uwagę. Chcemy mówić głośno o tym, że nie zgadzamy się na niewłaściwe zachowania, a nasza akcja Dbam, Szanuję, Reaguję służy przede wszystkim uzmysłowieniu, że żaden z uczniów nie jest sam ze swoim problemem – każdy można rozwiązać. Jak tego dokonać?

DBAM SZANUJĘ REAGUJĘ - KLIKNIJ, ABY OBEJRZEĆ FILMIK

Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali

Co możemy dać od siebie? Przede wszystkim zastanówmy się, czy robimy wszystko, by odpowiednio zabezpieczyć swoje rzeczy. Dbając o nie, znacząco zmniejszamy ryzyko wystąpienia problemu. Jak tego dokonać?

Zawsze dbajmy o porządek wokół siebie, zamykajmy swoje szafki, odkładajmy rzeczy na miejsce, przypinajmy swój rower czy hulajnogę w wyznaczonym do tego miejscu, ale też nie przynośmy zbędnych przedmiotów do szkoły.

Nie rób drugiemu, co Tobie niemiłe

Szanując cudzą własność oraz dbając o wspólną przestrzeń, dajemy wszystkim jasny sygnał, że zależy nam na dobru całej społeczności szkolnej. Kiedy sami jesteśmy w porządku, oczekujemy od innych wzajemności.

Czego zatem nie powinniśmy robić? Nie ruszajmy i nie przywłaszczajmy sobie cudzych rzeczy oraz nie zaglądajmy (bez zgody właściciela) do nieswoich szafek. Dbajmy o dobro wspólne, nie niszcząc niczego.

Najgorszą trucizną naszych czasów jest obojętność

Nie bądźmy obojętni na nieprawidłowe zachowania i zawsze odpowiednio na nie reagujmy, ponieważ brak reakcji z naszej strony jest przyzwoleniem – kiedy nie mówimy głośno o tym, co się dzieje, akceptujemy to.

Pamiętajmy, że każdy z nas może stać się ofiarą wandalizmu. Reagując na niewłaściwe zachowania, możemy wyeliminować wiele problemów, które mogłyby powtórzyć się w przyszłości, które mogą dotknąć nas lub naszych przyjaciół.

Warto mieć świadomość, że nigdy nie jesteśmy sami z naszym problemem, a zgłoszenie zdarzenia nauczycielowi nie powinno być traktowane jako skarżenie – to odpowiedzialność. Nie bójmy się prosić o pomoc, ponieważ w ten sposób możemy zabiec wandalizmowi. Pamiętajmy jednak, by nigdy nie oskarżać kogoś bezpodstawnie – bądźmy w porządku.

***

Dbając o swoje i cudze rzeczy oraz odpowiednio reagując na niewłaściwe zachowania innych osób, możemy wyeliminować wiele problemów i sprawić, by wszystkim nam żyło się lepiej. Liczymy na zaangażowanie całej społeczności szkolnej, ponieważ nie od dziś wiadomo, że razem możemy więcej. Nie bądźmy obojętni na akty wandalizmu, bowiem brak reakcji to akceptacja niewłaściwych zachowań.

Zachęcamy Was do zapoznania się z plakatem oraz gorąco zapraszamy do obejrzenia naszego filmu.

Uczniowie klasy III b i IV b

14 listopada 2021 | Marzena Gaczoł, Joanna Szymańska | Powrót do spisu wiadomości