Szkoła w mieście - Muzeum Panoramy Racławickiej

5 grudnia 2014 r. uczniowie obu klas szóstych i klasy 5b w ramach programu „Szkoła w mieście” uczestniczyli w kolejnych już zajęciach z języka polskiego i historii. Tym razem lekcje odbyły się w Muzeum Panoramy Racławickiej.

Oto fragmenty wrażeń z wizyty w tym miejscu – wyjęte z uczniowskich zeszytów ….
„Twórcami obrazu „Bitwa pod Racławicami” są: Jan Styka i Wojciech Kossak (namalował 70% obrazu) wraz z siedmioma innymi artystami. Dzieło powstało dla upamiętnienia setnej rocznicy zwycięskiej bitwy pod wodzą Tadeusza Kościuszki. (…) Arcydzieło bardzo mi się podoba. Dzięki niemu mogłam dowiedzieć się jeszcze więcej o jednej z najważniejszych bitew stoczonych w naszej historii. Obraz wywarł na mnie ogromne wrażenie....”
„(…) Komentarz Pani, która oprowadzała nas po tym muzeum dostarczył mi wielu nowych wiadomości o żołnierzach, kosynierach i ludności cywilnej. Obok prowadzonych działań wojennych na obrazie można dostrzec sceny z życia racławickiej wsi …. Pani historyk sztuki wyjaśniła nam, że obraz ten cieszył się tak ogromną popularnością dzięki iluzji, którą przy pomocy środków artystycznych uzyskali jej twórcy. Dzięki połączeniu obrazu olejnego z elementami dekoracyjnymi leżącymi u jego podnóża, artyści zatarli granicę między widzem, a dziełem.”
Dlatego odwiedzając to miejsce, odczuwamy wrażenie uczestnictwa w uwiecznionych na obrazie wydarzeniach.

5 grudnia 2014 | Powrót do spisu wiadomości