Biblioteczne „Niecodzienne spotkania” – kolejna odsłona

W ubiegłym tygodniu w naszej bibliotece odbyło się kolejne spotkanie w ramach „NIECODZIENNYCH SPOTKAŃ” – cyklu rozmów z interesującymi osobami. Tym razem naszymi gośćmi byli pani LUCYNA SZIEROK-GIEL i pan JAKUB GIEL – aktorzy Teatru Polskiego we Wrocławiu, a prywatnie małżeństwo.

Pani Lucyna i pan Jakub przybliżyli nam specyfikę zawodu aktora. Opowiadali nam o swoich teatralnych początkach, o tym, od czego wszystko się zaczęło. Mówili także o młodzieńczych marzeniach i postrzeganiu zawodu aktora. O nieodzownej w zawodzie aktora ciekawości oraz o poczuciu, że jest się na właściwym miejscu.

Dowiedzieliśmy się od naszych gości na czym polega różnica między planem teatralnym i filmowym. Pani Lucyna i pan Jakub polecili naszym uczniom konkretne miejsca we Wrocławiu, w których można szlifować aktorskie umiejętności. Podpowiedzieli nam, jak można pracować nad swoimi aktorskimi umiejętnościami. „Jeśli chcecie zostać aktorem, to nie zrażajcie się” – powiedziała pani Lucyna. Trzeba skupić się na umiejętnościach, które już posiadamy, np. śpiew, taniec. Wiele z tych rzeczy może się potem w zawodzie aktora przydać. Każda umiejętność jest na wagę złota. Aktor to osoba bardzo wszechstronna. Wiara w siebie, niepoddawanie się, rozwijanie się i szkolenie warsztatu – te cechy są istotne w zawodzie aktora. Oprócz tego obserwacja świata i czujność na otaczającą nas rzeczywistość. Pomaga również erudycja filmowa i teatralna. Efektem tego może być poczucie, że jest się na właściwym miejscu.

Podczas spotkania uczniowie zadawali gościom mnóstwo pytań. Z zaciekawieniem słuchali opowieści o tym, jak wyglądają przygotowania do scen i jakie „sztuczki” wykorzystują aktorzy podczas ich nagrywania. Młodzież była ciekawa, w jakich filmach i spektaklach występują nasi goście, jakie sceny najmilej wspominają i gdzie się poznali.

Mamy nadzieję, że z panią Lucyną i panem Jakubem uda nam się jeszcze spotkać. Być może na spektaklu teatralnym…

20 kwietnia 2022 | M.Madajczak, K.Podgórska, A.Połch | Powrót do spisu wiadomości