Wywiad z Panem Rafałem Justem, Dyrektorem naszej szkoły

Nim ruszycie na zakończenie roku szkolnego, redakcja gazetki szkolnej "Kałamarz" gorąco zachęca do przeczytania wywiadu :)

Redakcja „Kałamarza”: Czy obowiązki dyrektora są bardzo trudne i wymagające?

Pan Dyrektor: Patrząc po moich włosach (śmiech). Tak, są trudne i wymagające, są odpowiedzialne, ale też przynoszące ogromną radość i satysfakcję.

RK: Jakie wyzwania czekają na Pana jeszcze przed wakacjami?

PD: Przede wszystkim dobrze zakończyć rok szkolny. Dobrze zakończyć to, co się realizowało w ciągu roku szkolnego. Z takim poczuciem dobrze wykonanej pracy pójść na urlop.

RK: Czy zaczął Pan już przygotowania do uroczystego zakończenia roku szkolnego, a dla niektórych uczniów ostatniego dnia w tej szkole?

PD: Tak, już zaczęliśmy przygotowania. Organizację zakończenia roku szkolnego realizują – przygotowują konkretni nauczyciele, ja tylko czuwam nad tym, ale tak, przygotowania już się rozpoczęły.

RK: Co Pan sądzi o pomysłach samorządu szkolnego, np. o pomyśle zorganizowania dnia bez plecaka lub dnia z lat 90-tych?

PD: Super pomysły, naprawdę rewelacyjne, pokazujące jak ogromną i nieograniczoną macie wyobraźnię. Będę całym sercem za takimi inicjatywami, bo to tylko dobrze służy Waszemu rozwojowi.

RK: Czy lubi Pan czytać szkolną gazetkę, co Pana najbardziej w niej interesuje?

PD: Oczywiście, że lubię czytać szkolną gazetkę „Kałamarz”, bo tam mogę znaleźć Wasze prace, Wasze przemyślenia, Wasze pomysły, a najbardziej lubię czytać kurs języka migowego. Staram się w jakiś sposób uczyć, z różnymi efektami, ale jest to dla mnie ważne!

RK: Czy łatwo pogodzić obowiązki Dyrektora z życiem osobistym i rodzinnym?

PD: Ciężkie pytanie. To jest bardzo trudne. Myślę, że trzeba by o to zapytać moją rodzinę – żonę, dwójkę dzieci – staram się nie przenosić szkoły do domu, jak też domu do szkoły. Niekiedy jest to trudne, ale staram się, żeby jednak oddzielić te dwie sfery.

RK: Jakie ma Pan plany na wakacje?

PD: Planów to ja mam zawsze dużo! Generalnie staram się mieć jakiś ogólny zarys na wakacje, natomiast decydując się na pewne działania, to jest efekt dnia, chwili. Generalnie chcemy gdzieś wyjechać, to raz; dwa: chcę zrobić kilkaset kilometrów w różnych przejściach, marszach i tym podobnych i to jest dla mnie taki cel. Natomiast pewnie się zapytacie, a gdzie czas na wypoczynek,
to jest dla mnie wypoczynek.

RK: Jak lubi Pan spędzać wakacje?

PD: Lubię spędzać czas aktywnie, ale też lubię sobie poleżeć, poczytać, tak zwyczajnie w świecie poleniuchować.

RK: Czy w okresie wakacyjnym też ma Pan zadania do realizacji jako dyrektor szkoły, czy to nie psuje wakacyjnej atmosfery?

PD: Nie, natomiast tych zadań jest bardzo dużo, bo kończąc rok szkolny, trzeba już myśleć o rozpoczęciu kolejnego. Tych zadań jest kilkanaście, kilkadziesiąt, różnych: czy takich spraw czysto formalnych, dotyczących np. organizacji lekcji, zatrudnienia nowych nauczycieli, poprzez przetargi na catering, na odświeżenie szkoły, na jakieś drobne remonty. Oczywiście nie tylko ja się tym zajmuję, jest jeszcze rzesza innych osób, ale generalnie należy to do moich obowiązków.

RK: Co mógłby Pan podpowiedzieć uczniom, jak spędzić wakacje, aby były udane i niezapomniane.

PD: Zawsze będę powtarzać, że żeby były udane i niezapomniane, to mają być bezpieczne. Chcę, żeby wszyscy wrócili do szkoły zdrowi i uśmiechnięci z wakacji. Jeżeli wrócą, to znaczy, że to były udane
i niezapomniane, bezpieczne wakacje.

RK: Co mógłby Pan przekazać uczniom, którzy opuszczają naszą szkołę i tym, który zaczynają klasę ósmą, ostatnią w tej szkole?

PD: Żeby byli odważni w swych decyzjach, żeby patrzyli w życie, żeby szanowali drugiego człowieka, żeby myśleli o tym, co dla nich i najbliższych jest najlepsze i żeby to realizowali. Myślę, że to powiem na zakończenie szkoły ósmym klasom. Muszą być odważni, nie bać się podejmować decyzji, brać odpowiedzialność za decyzje, bo takie jest życie. Niektórzy wchodzą w dorosłość, np. paląc papierosy, a to nie o to w tym chodzi. Tu trzeba brać odpowiedzialność.

23 czerwca 2022 | Hanna Góra, Bielawska Wiktoria, Rafał Just | Powrót do spisu wiadomości