Dzień Świadomości Mózgowego Porażenia Dziecięcego

6 października to na całym świecie Dzień Świadomości Mózgowego Porażenia Dziecięcego.

Przy tej okazji w naszej szkole uczniowie różnych klas mieli możliwość wzięcia udziału w zajęciach prowadzonych przez Panią Kamilę Wojtyńską oraz podzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Temat Mózgowego Porażenia Dziecięcego a co za tym idzie- niepełnosprawności, okazał się dość trudny ale uczniowie wykazali się niesamowitą empatią. Miłym zaskoczeniem była wykazana przez dzieci i młodzież, chęć zjednoczenia się z osobami z MPD, które poprzez ubiór w kolorach ZIELENI dały temu swój wyraz.

Mózgowe Porażenie Dziecięce to niepełnosprawność, która pojawia się w okresie okołoporodowym. Jednoznaczna diagnoza jest możliwa dopiero po pewnym czasie. U dzieci z MPD występuje najczęściej spastyczność mięśni, częste są również problemy z mówieniem i połykaniem. Odpowiednia rehabilitacja może pomóc w wypracowaniu podstawowych ruchów i codziennych czynności. Choroba nie postępuje, nie da się jej jednak wyleczyć.

Kampania Społeczna #17 milionów, ma za zadanie zwiększyć świadomość społeczną na temat MPD. Mózgowe Porażenie Dziecięce to niepełnosprawność, która dotyka przeszło 17 milionów ludzi na całym świecie.

9 października 2022 | Kamila Wojtyńska | Powrót do spisu wiadomości