Przyjaciele Zippiego z 1b

Klasa I B jest już na półmetku programu profilaktycznego „Przyjaciele Zippiego”. Jest to międzynarodowy program promocji zdrowia psychicznego dla dzieci, który kształtuje i rozwija umiejętności psychospołeczne.

Uczy różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami i wykorzystywania nabytych umiejętności w codziennym życiu oraz doskonali relacje dzieci z innymi ludźmi. Z Zippim spotykamy się raz w tygodniu. Grupka dzieci z programu przeżywa emocje i sytuacje, z którymi każde dziecko prędzej czy później spotka się w swoim dziecięcym, a potem dorosłym życiu. W I części mówiliśmy o uczuciach: o smutku, szczęściu, złości, zazdrości i zdenerwowaniu. Uczyliśmy się mówienia o własnych uczuciach, o tym jak czujemy się w różnych sytuacjach oraz poznaliśmy sposoby poprawiania własnego samopoczucia i radzenia sobie z trudnymi emocjami. W drugiej części uczyliśmy się skutecznej komunikacji, wysłuchiwania innych oraz tego, jak prosić o pomoc i mówić to, co chce się powiedzieć. Kolejna część poświęcona była przyjaźni. Rozmawialiśmy o tym, jak nawiązywać i utrzymywać przyjaźnie, jak radzić sobie z samotnością i odrzuceniem, jak mówić przepraszam i godzić się z przyjacielem po sprzeczce. Każde opowiadanie jest barwnie zilustrowane i uzupełnione zadaniami takimi jak rysowanie, odgrywanie ról i zabawy.

Program pokazuje, jak ważne jest rozmawianie z innymi, kiedy odczuwamy smutek lub złość oraz słuchanie innych, kiedy doświadczają problemów, że zawsze warto pomagać i prosić o pomoc, gdy sami jej potrzebujemy.

9 lutego 2023 | Barbara Tomaszewska-Mitek | Powrót do spisu wiadomości