Lekcja w Muzeum Narodowym

10 grudnia 2015 roku klasa 6a i 6b poszły do Muzeum Narodowego z nauczycielkami języka polskiego na lekcję muzealną dotyczącą technik malarskich.

Na miejscu powitał nas pan przewodnik. Następnie każdy wziął ze wskazanego miejsca poduszkę do siedzenia na podłodze i zaczęliśmy zwiedzać.

Najpierw weszliśmy do sali, w której pan przewodnik opowiedział o technice malarskiej zwanej temperą. Pokazywał nam przy tym obraz Świętej Anny Samotrzeciej autorstwa nieznanego malarza z końca XIV w.

Potem przeszliśmy do pomieszczenia, w którym dowiedzieliśmy się wielu informacji o malarstwie olejnym. Przewodnik opowiedział, z czego powstawały farby oraz o tym, że obrazy tworzono na deskach, a potem na płótnie. Przykładem było dzieło Michaela Willmanna Śmierć św. Barbary.

W kolejnych salach mogliśmy zobaczyć obrazy będące przykładami malarstwa akwarelowego i akrylowego. Pan oprowadzał nas po muzeum i opowiadał o podłożach malarskich, rodzajach farb i poszczególnych dziełach. Dowiedzieliśmy się też dużo o sztuce w średniowieczu.

Zdaniem wszystkich uczniów lekcja było bardzo kształcąca. Mamy nadzieję, że będzie organizowanych więcej takich wyjść.

Uczniowie kl. 6a:

P. Borkowska, A. Endel-Ragis, W. Belica, M. Bolak