Spotkanie ze sztuką

Uczniowie z klasy VI a i VI b w ramach zajęć Kółka Języka Polskiego skorzystali z niecodziennej okazji, by obejrzeć arcydzieła malarstwa flamandzkiego prezentowane w Pałacu Królewskim na wystawie „Rodzina Brueghlów”. Wszystkie dzieła są po raz pierwszy pokazywane w Polsce i w większości pochodzą z prywatnych kolekcji z całego świata. Ponad 100 dzieł powstałych w przeciągu 200 lat przedstawia panoramę twórczości Brueghlów. Na wystawie pojawiły się obrazy o tematyce: religijnej (z życia świetych), mitologicznej, przepiękne pejzaże, a wśród nich widoki ukazujące morze, sceny rodzajowe, martwa natura oraz obrazy o tematyce alegorycznej (przedstawiające obrazowo abstrakcyjne pojęcia, idee) Wszystkie obrazy godne były obejrzenia, ale niektóre szczególnie zapadały w pamięć np. alegorie zmysłów, wojny, pokoju, żywiołów itd.

Obrazy Brueghlów są również źródłem wiedzy o ludziach i epoce. Z nich można dowiedzieć się, jak traktowane były zarówno sprawy codzienne jak i duchowe; poznać obyczaje, krajobrazy i sceny z życia zwykłych ludzi. Uczniowie -wyposażeni w odpowiednie wiadomości o poszczególnych przedstawicielach rodu-bez trudu rozpoznawali, które obrazy wyszły spod pędzla Petera (zwanego Piekielnym), a które namalował,ozdabiając pięknymi kwiatami lub martwą naturą Jan (zwany Aksamitnym).

Warto korzystać z takich okazji obcowania z prawdziwą sztuką. Wystawa wkrótce opuści nasze miasto i. Pojedzie do Paryża., a stamtąd obrazy powrócą do swoich właścicieli

Nauczycielki: D. Niepołońska i E. Zdyb

26 września 2013 | Powrót do spisu wiadomości