Stary Cmentarz Żydowski

30 maja klasy 5a i 5b udały się na Stary Cmentarz Żydowski w ramach projektu „Edukacja w Miejscach Pamięci – Ścieżki Kulturowe”. Razem z przewodnikiem realizowaliśmy tam temat „Historia wrocławskich Żydów – lekcją tolerancji”.

A oto fragment wrażeń jednej z uczennic klasy 5a związany z zajęciami w tym szczególnym miejscu …

„(…) Na samym początku pani prowadząca zajęcia opowiedziała nam o kulturze żydowskiej, a później pozwoliła nam wziąć każdemu po kamyczku, który można było położyć na dowolnym pomniku. Widzieliśmy tam zadziwiająco piękne macewy. Dowiedzieliśmy się, co oznaczają symbole wyrzeźbione w ich górnych częściach. Macewy miały różne kształty, np. piramidy. Pani opowiedziała nam również historię o Edycie Stein. Ciekawą informacją było też to, że jeden z grobowców był pokazany w serialu „Czterej pancerni i pies”.

Pobyt na cmentarzu był dla uczniów autentyczną lekcją o religii i kulturze ludności żydowskiej oraz wynikającej z niej postawy szacunku wobec innego wyznania.

30 maja 2016 | Powrót do spisu wiadomości