Sprawozdanie z wycieczki śladami kardynała Bolesława Kominka

W dniu 16 września 2016 roku z klasą Va i Vb wybraliśmy się na pieszą wycieczkę do Arsenału Miejskiego, aby zobaczyć wystawę pt.: „Przebaczenie i pojednanie. Kardynał Kominek. Nieznany ojciec Europy”. O godz. 11.00 pod opieką nauczycieli (p. BeatyTurskiej i Eli Zdyb) opuściliśmy teren szkoły.

Droga do muzeum prowadziła przez Ostrów Tumski, gdzie czekał na nas p. Kamil - nasz sympatyczny przewodnik. Zgromadzeni na placu przy archikatedrze św. Jana Chrzciciela słuchaliśmy informacji
o metropolicie wrocławskim. Zobaczyliśmy także popiersie kardynała oraz tablicę pamiątkową. Przechodząc przez Most Tumski, dotarliśmy do pomnika duchownego. Przedstawia on Kardynała Kominka, który trzyma  w ręce gołębia - symbol pokoju. Pod rzeźbą widnieje napis w języku polskim
i niemieckim: „ … przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. Później przeszliśmy przez Most Piaskowy
do Instytutu Filologii Polskiej, gdzie zobaczyliśmy krasnala profesora Jana Miodka - najsłynniejszego polskiego językoznawcy. Chwilę później  spotkaliśmy pana Profesora. Potem poznaliśmy dzieje naszego miasta, dzięki „Ścieżce historii” mieszczącej się na pl. Nankiera. Następnie udaliśmy się do ogrodu Ossolineum. Idąc wzdłuż Odry dotarliśmy do Arsenału Miejskiego, aby zobaczyć wystawę o kardynale Kominku. W środku ujrzeliśmy dwie rzeźby: „Reqiuem”, która  jest symbolem wojny i żałoby i  „Podwójnego anioła” - symbolizującą pojednanie. Poznaliśmy różne ciekawostki dotyczące życia duchownego. Interpretowaliśmy również znaczenie obrazu pt.: „Work in progress”.

Około godz. 13.30, korzystając z pięknej pogody, spacerem wzdłuż nowopowstałego bulwaru Xawerego Dunikowskiego, wróciliśmy do szkoły.

Uczniowie klas piątych

16 września 2016 | Powrót do spisu wiadomości