JOSE TORRES

W dniu 1 października 2013 roku gościliśmy w naszej szkole znanego muzyka pochodzenia kubańskiego p. Jose Torresa, który jest prezesem Fundacji „ Sztuka Zdrowie Tolerancja”. Celem Fundacji jest przede wszystkim budowanie pomostu pomiędzy bardzo różnymi kulturami, głównie poprzez sztukę – muzykę i taniec.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas 5 i 6 wraz z gronem pedagogicznym. Pan Jose Torres, zwany ambasadorem kultur przekazał naszym uczniom przesłania, jakie niesie uczestnictwo w tym spotkaniu. Chcemy aby, we Wrocławiu nie było miejsca i na dyskryminację pod żadną postacią, na rasizm i inne podobne postawy. Chcemy by każdy z nas czuł się tutaj akceptowany, wolny od strachu i wolny od dyskryminacji z jakiegokolwiek powodu. Byśmy rozejrzeli się wokół siebie i dostrzegli w sobie i innych to co ważne: otwartość, wolność, wzajemny szacunek i zrozumienie między podziałami.

Pan Jose Torres bardzo ciekawie opowiedział dzieciom historię swojego życia: o odległej ojczyźnie Kubie, o rodzinie i doświadczeniach z długoletniego pobytu w Polsce. Jego ciekawe opowieści przeplatane były występami muzycznymi, śpiewem i grą na gitarze i innych instrumentach. Dzieci mogły same przekonać się, jak i z czego zbudowane są instrumenty i jak się na nich gra. W trakcie spotkania zawiązała się nić wzajemnej sympatii i zrozumienia. Dzieci bardzo serdecznie dziękowały za przybycie do naszej szkoły i prosiły, aby takie spotkania odbywały się częściej.

W pamięci uczniów pozostanie również główne przesłanie spotkania - wzajemna tolerancja wobec jednej, „ rasy – ludzkiej”

Spotkanie odbyło się w ramach realizowanego w naszym mieście programu „ Poznaj inną kulturę – Wrocławski MOST TOLERANCJI, ukierunkowanego na kształtowanie wśród młodych ludzi postaw otwartości i tolerancji wobec innych narodów i kultur. Wrocławski MOST Tolerancji to działania przybliżające inne kultury, aby znieść uprzedzenia wobec osób o innym kolorze skóry.

Wrocławski MOST Tolerancji to najważniejszy z wrocławskich mostów - choć pozornie niewidzialny, bo niematerialny - budowany jest każdego dnia przez wielu ludzi, którym zależy, aby nasze miasto było miejscem, gdzie każdy bez względu na swoje pochodzenie, religię, poglądy może w pokoju realizować swoje plany życiowe - życzliwa współpraca, aby każdy mógł odnieść sukces.

1 października 2013 | Powrót do spisu wiadomości