Muzealne spotkania klasy I a

We wrześniu oraz październiku uczniowie klasy I a uczestniczyli w cyklicznych zajęciach muzealnych w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Były to spotkania, których tematem przewodnim był "Wrocław".

Na pierwszych zajęciach dzieci dowiedziały się co łączy czarnego orła, lwa, dwóch świętych Janów oraz literę "W", czyli poznały historię pięciu pól wrocławskiego herbu. Uczniowie projektowali także własne herby, wykazując się przy tym pomysłowością i inwencją twórczą.

Wrocławskie legendy i podania wiążą się zarówno z pięknymi zabytkami, jak i z ciemnymi, opuszczonymi zaułkami. Wiele z nich zostało już zapomnianych. Te, które nadal żyją w naszej pamięci lub na kartach książek warto wciąż na nowo opowiadać. Na kolejnych zajęciach dzieci poznały właśnie bohaterów "Legend wrocławskich". Dowiedziały się m.in. skąd na ścianie wieży katedry wrocławskiej wzięła się tajemnicza kamienna głowa, dlaczego brama przy kościele św. Idziego zwana jest "kluskową bramą", a po wysłuchaniu legendy "Mostek czarownic" zobowiązały się, że już nigdy nie zostawią po sobie bałaganu.

Ostatnie, październikowe spotkanie w Muzeum Narodowym poświęcone było postaciom historycznym, zasłużonym dla Dolnego Śląska. Byli to dawni obywatele miasta, których sława sięgała daleko poza jego granicę: naukowcy, politycy oraz artyści, którzy żyli i działali w niemal wszystkich okresach historycznych.

Największe wrażenie na pierwszoklasistach wywarła historia wiodącej skromne życie św. Jadwigi.

Polecamy wszystkim uczniom poznawanie historii i zgłębianie tajemnic naszego pięknego miasta.

26 października 2013 | Powrót do spisu wiadomości