Takie są fakty - uczymy się:)

"Poznajemy literki i cyferki..." - tak mówi piosenka, którą niedawno śpiewaliśmy występując przed całą społecznością szkolną. I to jest już fakt - kilka liter mamy już za sobą, a co tydzień poznajemy nową.

Pewnie wkrótce będziemy czytać i próbować pisać. Ale jak to się stało, że ludzie wymyślili te dziwne znaczki, które pozwoliły im przekazywać sobie różne informacje? Tego dowiedzieliśmy się na zajęciach w bibliotece przy ul. Reja, gdzie poznaliśmy całą historię o tym, jak to z pismem było. Od przekazu z ust do ust aż do nowoczesnych nośników cyfrowych.

Zabawa w głuchy telefon pokazała nam jak niedoskonałym narzędziem jest przekazywanie sobie informacji drogą ustną i dopiero wynalezienie systemu obrazków, które ewoluowały potem do powszechnie nam dziś znanych liter, na dobre zmieniło to jak ludzie się między sobą porozumiewają.

Hieroglify, wampum i kipu - to słowa, które nie są już nam obce. Jesteśmy mądrzejsi o tę cenną wiedzę i będziemy pilnie uczyć się nowych liter, aby potem pięknie pisać!

Kto wie? Może pośród nas drzemie już jakiś literacki talent?

23 października 2017 | Powrót do spisu wiadomości