„Razem w szkole – multikulti”

Pamiętacie o niezwykłym projekcie, w który się wkręciliśmy? Mowa oczywiście o „Razem w szkole – multikulti”.

W akcji prym wiedliśmy MY, uczniowie: Ukraińcy, Białorusini, Romowie i Polacy. Z pomocą asystentek kulturowych, nauczycielek, rodziców i wolontariuszy daliśmy radę.

Dziś opowiemy Wam co nieco o ogromie radości, który jest wynikiem wykonania kilku znaczących misji. Zobaczycie efekty naszej wspólnej pracy i opowiemy Wam o podjętych przez nas działaniach.

Zaczęliśmy od podstaw, co było podyktowane ciekawością... Przyjrzeliśmy się naszym flagom i wyjaśniliśmy sobie ich znaczenie, omówiliśmy kolorystykę, poszukaliśmy powiązań. Przystępując do pracy, uznaliśmy, że robiąc coś razem – dążąc do jego celu – możemy osiągnąć niezwykłe efekty. Wiemy, że każdy z nas jest inny – mamy różne doświadczenia, tradycje czy zainteresowania, mówimy różnymi językami, obchodzimy różne święta – ale właśnie ta różnorodność jest naszą siłą. Postanowiliśmy zebrać to wszystko w jednym miejscu, tworząc kolaże. Te swoiste mozaiki są jak MY – chociaż tak różne, tworzą fascynującą całość. Niesamowitym doświadczeniem były spotkania, w trakcie których dużo rozmawialiśmy, śmialiśmy się, poszukiwaliśmy materiałów, ale też mieliśmy okazję posłuchać muzyki; musicie wiedzieć, że stworzyliśmy niezłą wielojęzykową i wielogatunkową składankę.

Postawiliśmy na nasze stroje tradycyjne – zastanawialiśmy się, jak to wszystko ujednolicić, ale wniosek jest jeden: to bez sensu! Właśnie w tej inności i spontaniczności jest to, czego potrzebowaliśmy – chcieliśmy pokazać Wam to, co najlepsze i najważniejsze. Kolaż jest efektem naszych poszukiwań, prób i błędów, kompromisów i pomocy.

Stroje to jednak nie wszystko, ponieważ jeszcze bardziej intrygujący okazali się znani ludzie! Poznawanie kolejnych historii, odkrywanie powiązań, dokopywanie się do korzeni, no i wybór tych wyjątkowych spośród tych wszystkich ważnych i wspaniałych… To była niezwykła, ale też wymagająca przygoda, która dostarczyła nam mnóstwo radości i wiedzy.

Myślicie, że to koniec? Nie ma mowy! Naszą multikulturową grupką ruszyliśmy na podbój studia ceramiczno-projektowego La Loba Design Lab, gdzie nasze dłonie stworzyły to, co podpowiadało serce. Czyli? Serca mówiły wiele – o ojczyźnie, tęsknocie, miłości, pięknie, codzienności – o każdym z nas osobno i wszystkich razem. Warsztaty – lepienie, wałkowanie, odciskanie, malowanie – były cudownym doświadczeniem i doskonałym sposobem na zrelaksowanie się. To też okazja do poznania swoich możliwości, a może i odkrycia talentu? Wszystko przed nami.

Najważniejsze w tym wszystkim było jednak to, że spędziliśmy ze sobą trochę czasu poza szkolną ławką, poznaliśmy się bliżej, podzieliliśmy doświadczeniami – po prostu pobyliśmy ze sobą. Te spotkania uświadomiły nam, że potrafimy osiągać wspólne cele i łączyć w zgrabną całość to, co wydaje się bardzo odległe – naprawdę świetnie nam to wychodzi. Utrwaliliśmy, że warto zaoferować swoją pomoc, ale też nie można bać się o nią prosić, bo świetnie się uzupełniamy i razem możemy zdziałać bardzo wiele. „Razem w szkole – multikulti” to taka akcja, która pozwoliła nam dostrzec, że to dobrze, że tak wiele nas i dzieli, i łączy, bo dzięki temu nasza szkoła jest wyjątkowa – tworzą ją wyjątkowi ludzie, tworzymy ją my – wszyscy razem i każdy z osobna.

Chociaż projekt „Razem w szkole – multikulti” już za nami, musicie wiedzieć, że my się dopiero rozkręcamy i jeszcze wiele razy usłyszycie w tym roku szkolnym o tym, że „dzieje się!”.

15 listopada 2022 | Szkolny Wolontariat, Marzena Gaczoł | Powrót do spisu wiadomości