KRĘGLE, SITODRUK I KURCZAK TANDORI… czyli pierwsze dni wymiany polsko-niemieckiej

Herzlich Wilkommen!

Tak powitaliśmy niemiecką w sobotę 11.03.2023 na dworcu głównym PKP. Goście – zmęczeni długą drogą, ale pełni emocji – podróżowali pociągiem, przesiadając się trzykrotnie.

Niedziela minęła na wspólnych spacerach i zwiedzaniu najważniejszych wrocławskich atrakcji. Niektórzy czas spędzali w małych grupach, a niektórzy w gronie rodzinnym. Grupa uczniów z klasy 8a SP 29 zwiedzała Głuchołazy – tamtejsze atrakcje turystyczne i miejsca związane z wodą. Nie zabrakło również gry terenowej.

Od poniedziałku ruszyła intensywna, ale różnorodna praca nad tematem projektu: poszukiwanie materiałów, przygotowywanie prezentacji i gra terenowa w Rynku. „Retencja duża i mała”, „Rodzaje zanieczyszczeń, „Obieg wody w środowisku”, „Flora i fauna Odry”, „Flora i fauna Jeziora Bodeńskiego” – to jedynie niektóre z tematów zgłębianych przez uczniów. Relaks i czas dla integracji stanowiła gra w kręgle.

Wtorkowy program rozpoczęliśmy nadal w dwóch grupach: w Centrum Historii Zajezdnia oraz w Akademii Młodego Kucharza. Tym samym – poszerzyliśmy zgłębianie tematu projektu o aspekt wody w diecie człowieka. Każdy z uczestników wymiany samodzielnie przygotował kurczaka tandori oraz sałatkę. Unoszący się w pomieszczeniu zapach przypraw i pieczonego kurczaka pobudził apetyt, więc dania szybciutko zniknęły z talerzy. Podczas jedzenia popijaliśmy filtrowaną wodę z butelek, które każdy z uczestników otrzymał, aby pamiętać o nawodnieniu organizmu, ale również starać się ograniczać kupowanie wody w jednorazowych plastikowych butelkach. Na każdej butelce zostało wygrawerowane imię uczestnika wymiany. W Centrum Historii Zajezdnia wielu uczniów zainteresowało się czasami „Solidarności” w Polsce, a także historią XX wieku, w tym historią stosunków polsko-niemieckich. Poznając praktycznie metodę sitodruku – każdy wykonał nadruk na płócienną torbę – oczywiście tematycznie związany z historią XX wieku. Do wyboru były dwa wzory: Fiat 126p „Maluch”, albo czerwony autobus. Okazało się, że nadruk kosztował nieco wysiłku, ale wszyscy byli zadowoleni ze swego dzieła.

Kolejna relacja z wymiany nastąpi wkrótce!

17 marca 2023 | Bogna Adamczyk | Powrót do spisu wiadomości