Zagadki detektywistyczne w bibliotece

21.04.2023 grupa uczniów z klas 4-5 uczestniczyła w zajęciach literackich połączonych z literackimi zagadkami i ich rozwiązywaniem. Zajęcia powiązane były z wybraną literaturą dla dzieci i młodzieży o tematyce przygodowej. Uczniowie rozwiązywali zagadki i rebusy, odczytywali zaszyfrowane wiadomości, tworzyli własne rozwiązania nietypowych przygód wybranych bohaterów. Zajęcia oparte były na przygodach bohaterów książki Martina Widmarka pt.: "Antykwariat pod Błękitnym Lustrem" i książki "Tajemnica kina". W trakcie zajęć uczniowie ustalali cechy, które powinien posiadać detektyw. Utrwalali umiejętność kojarzenia i zapamiętywania odgadując w przedmioty przygotowane do zapamiętania a także określali ich przydatność w pracy detektywa. Kolejnym zadaniem grupy było określenie, jakie informacje mogą być przydatne w rozwiązywaniu tajemniczych zagadek i sami ćwiczyli pobieranie linii papilarnych robiąc odciski swoich palców. Jednym z zadań było ukrycie w bibliotece wybranej książki i stworzenie planu dotarcia do niej. Zajęcia podobały się uczniom, którzy aktywnie spędzili czas w przestrzeni biblioteki bawiąc się przygodami bohaterów i rozwiązując tajemnicze zagadki.