Edukacja w Miejscach Pamięci - Gross-Rosen i Świdnica

24 maja uczniowie klasy 8a i 8b uczestniczyli w realizacji projektu miejskiego, w ramach którego odwiedzili ważne Miejsce Pmięci na Dolnym Śląsku – Gross-Rosen i Kościół Pokoju w Świdnicy. Poniżej zamieszczamy refleksje uczniów związane z pobytem w niemieckim obozie koncentracyjnym.

„Wyjazd do Gross-Rosen wzbudził we mnie wiele sprzecznych uczuć. Czułam ogromny szacunek do osób, które tam przebywały. Pomimo bestialskich warunków w obozie, więźniowie za wszelką cenę starali sie w nim przeżyć. Widząc jednak obrazy, filmy, zdjęcia przedstawiające realia tamtego życia, listy i rzeczy osobiste więźniów, czułam żal, rozgoryczenie, szok oraz niedowierzanie, że ludzie potrafią aż w takim stopniu potępić innych za ich poglądy, orientację, wygląd czy wiarę“.
(Katarzyna Emerych – 8a)

„(...) Kiedy tam się znajdowałam, wyczułam tamtą atmosferę. W miejscu, gdzie spalali ludzi, to uczucie było największe. Mam nadzieję, że nigdy się to nie powtórzy“.

(Yelyzaveta Nikulitsa – 8b)

„(...) Gdy usłyszałam całą historię o Gross-Rosen zrozumiałam, jakie to było piekło“.
(Natalia Łukasik - 8a)

„(...) Warunki życia w Gross-Rosen były dramatyczne – ludzie umierali tu z głodu, zimna, wyczerpania po całych dniach pracy w kamieniołomie czy przy budowie baraków. (...) Uważam, że to naprawdę przerażajace, że cierpiało tam i zginęło tyle niewinnych osób“. (Klaudia Urbańska – 8b)

„Wyjazd do Gross-Rosen dał mi do zrozumienia, przez jakie męki przechodzili więźniowie w takich miejscach. Pokazał mi,
ile może być nienawiści w ludziach i chęci upokorzenia innych ras. (...) Zrobiło na mnie wrażenie to, że niektórzy to wszystko przeżyli i potem mogli się spotkać z rodzinami“.
(Wiktoria Sadowska – 8a)

„(...) Podziałały na mnie filmy, które zobaczyłam, np. ten, w którym pokazywano ciała martwych ludzi przerzucane z ciężarówki na ziemię, jakby były zwykłymi workami. Przerażające jest to, jak człowiek może wyrządzić drugiemu człowiekowi taką krzywdę“.
(Natalia Litwińska – 8b)

29 maja 2019 | Powrót do spisu wiadomości