Archiwum
Lekcja języka polskiego na starym cmentarzu żydowskim
W naszym mieście, przy ul. Ślężnej znajduje się stary cmentarz żydowski. Po tej nekropolii, liczącej ponad 12 tysięcy nagrobków, oprowadziła uczniów klas piątych Pani Agata Wodzińska.
Jest to miejsce niezwykłe. Czas tu nie płynie, zatrzymuje się w chwili przekroczenia bramy. W odróżnieniu od znanych nam cmentarzy, nie dało się tu odnaleźć nagrobków ozdobionych kwiatami, czy takich, na których płonęłyby znicze… Mogliśmy za to podziwiać piękne macewy, niektóre z nich ozdobione są rzeźbionymi symbolami, będącymi źródłem wiedzy na temat zmarłych. Jednym z zadań skierowanych do uczniów było odnalezienie na macewach złamanego drzewa lub kwiatu, symbolizującego nagłą i niespodziewaną śmierć.
Stary cmentarz żydowski jest miejscem szczególnie ważnym dla historyków, bo pochowano tu wiele znanych osób nie tylko z Wrocławia, ale i z Europy. Budowle nagrobne zachwyciły nas piękną architekturą i niezwykłym zdobnictwem, szczególnie te- wzorowane na styl mauretański czy egipski.
Cmentarz żydowski to miejsce, w którym można poznać historię Wrocławia, a także uczyć się tolerancji. Warto, więc je odwiedzić.
3 listopada 2014 | Powrót do spisu wiadomości