Niepełnosprawność - rozumiem, akceptuję i podziwiam

Wraz z zakończeniem pierwszego semestru dobiegł finału projekt pod hasłem „Niepełnosprawność – rozumiem, akceptuję i podziwiam” realizowany w naszej szkole przez zespół nauczycieli współorganizujących proces kształcenia specjalnego. Inicjatywa ta rozpoczęła się 3. grudnia wraz z corocznie odbywającym się Międzynarodowym Dniem Osób z Niepełnosprawnością.

W holu szkoły zostały zaprezentowane tablice informacyjne mające na celu przybliżyć uczniom obraz osób z niepełnosprawnością w pozytywnych jej aspektach oraz zapoznaniu się z ich potrzebami, ograniczeniami, a także sposobem porozumiewania.

Kolejnym etapem przedsięwzięcia był cykl spotkań dla poszczególnych klas 1-3 oraz 4-8 w różnorodnej formie. Dla młodszych klas odbyły się prezentacje połączone z warsztatami, w czasie których uczniowie wzbogacili wiedzę na temat funkcjonowania osób z niepełnosprawnością w społeczeństwie, a poprzez zabawy integracyjne miały okazję kształtować postawę tolerancji oraz wzajemnego szacunku w stosunku do osób ze specjalnymi potrzebami.

W starszych klasach przedstawiony został materiał filmowy na temat form pomocy osobom z deficytami: wzroku, słuchu oraz ruchu. Dodatkowo uczniowie mieli szansę spojrzeć na świat oczami osoby z autyzmem, spróbować swoich sił w rysowaniu z zamkniętymi oczami, chwytaniu przedmiotów przez rękawicę kuchenną oraz poznać elementy języka migowego.

Dopełnieniem działań było spotkanie uczniów starszych klas z Panem Krzysztofem Niźnikiem, absolwentem kulturoznawstwa, który od kilkunastu lat fotografuje zdobienia znajdujące się na starych kamienicach, przyrodę oraz muzyków jazzowych. Ponadto jest autorem kilku wystaw oraz tekstów dotyczących szeroko pojętej muzyki jazzowej – to człowiek pełen pasji i pomysłów. Spotkanie było wielowątkowe, ciekawe, twórcze, a także zaskakujące, ponieważ nasz gość to osoba niepełnosprawna ruchowo, poruszająca się przy pomocy wózka. Uczniowie z dużym zainteresowaniem przysłuchiwali się doświadczeniom Pana Krzysztofa, zadawali pytania, które pomogły zrozumieć, kim jest osoba niepełnosprawna, z czym się mierzy, ale, co najważniejsze, jak przekracza własne ograniczenia, np. ruchowe, jak żyje pełnią życia i dzieli się swoimi pasjami z innymi. W trakcie spotkania zaprezentowane zostały prace – fotografie gościa.

W związku z dużym zainteresowaniem ze strony uczniów, planowane są w kolejnym semestrze spotkania z Panem Krzysztofem, które będą poświęcone tematyce fotografii. Natomiast do końca lutego w bibliotece szkolnej szkolnej dostępna jest wystawa prac. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych, jednocześnie zachęcając do odwiedzenia stron internetowych zawierających prace Pana Krzysztofa: www.kultura.olawa.pl oraz www.dokis.pl

26 stycznia 2022 | Powrót do spisu wiadomości