Archiwum
"Nauka Obywatelem Europy"
Nasza szkoła brała udział w XVI Dolnośląskim Festiwalu Nauki, który odbył się w dniu 26 września. Jest to coroczna impreza odbywająca się pod koniec września i w październiku na Dolnym Śląsku, mająca za cel popularyzację nauki w społeczeństwie.
Po raz kolejny nasi uczniowie przekonali się, że nauka może być pasjonująca, zabawna i pożyteczna.
W ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w naszej szkole odbyły się 3 interaktywne pokazy dla uczniów klas IV- VI:
- Piramida żywienia - co to jest porcja produktu.
- Przepis na paprotkę z kota - czyli czym są i jak powstają fraktale.
- Chemiczne rewolucje - czyli co w chemii piszczy.
Klasy VI a i VI b uczestniczyły w pokazie na temat fraktali. Pani dr Jolanta Długosz - matematyczka z Politechniki Wrocławskiej – tłumaczyła uczniom, co to są fraktale. Jak się okazało występują one wokół nas - w przyrodzie, a przykładami są : drzewa, pajęczyny, kalafior czy paproć. Fraktale - według nowoczesnej geometrii - to nic innego, jak powtarzające się elementy, które ulegają ciągłemu, regularnemu zmniejszaniu aż do nieskończoności.
Klasa II b i świetlica gościli w murach Uniwersytetu Przyrodniczego i uczestniczyli w zajęciach przeprowadzonych przez pracownika naukowego uczelni, pana Tomasza Piaseckiego. Spotkanie to było kontynuacją ubiegłorocznej opowieści pt. „Co wiemy o zwierzętach egzotycznych”. Tym razem gospodarz opowiadając o nich zwrócił szczególną uwagę na to, że trzymane w domach wymagają jednak odpowiednich warunków, a tych niestety najczęściej nie potrafimy im zapewnić. Dzieci dowiedziały się, że bardzo często, by pozyskać jakiś egzotyczny okaz, łamane jest jego prawo do wolności. Pan Piasecki zaapelował do uczestników spotkania i ich rodziców, by zawsze, zanim zdecydują się na puchatego, a często i groźnego przyjaciela wspólnie przemyśleli swoją decyzję.
Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, zadawały mnóstwo pytań i miały okazję ponownie spotkać się m.in. z „Gackiem” (boa dusicielem), różnokolorowymi myszkami, jaszczurkami i prychającym „groźnym” jeżem. Już czekają na następne spotkanie za rok!
26 września 2013 | Powrót do spisu wiadomości