Klasa Id w Piernikarni Wrocławskiej

Klasa Id odwiedziła dzisiaj Piernikarnię Wrocławską mieszczącą się w samym sercu naszego miasta, nieopodal Rynku. Podczas warsztatów w tym korzennie pachnącym miejscu, dzieci miały okazję nie tylko dowiedzieć się skąd pochodzą pierniki, co jest potrzebne do ich wypieku, ale także co nieco o historii tych prastarych łakoci.

Jak się okazuje, źródła wskazują na to, że ongiś to właśnie Wrocław i inne dolnośląskie miasta słynęły z piernikowego rzemiosła, zanim Toruń przejął pałeczkę w tej kwestii. Na dzisiejszych zajęciach mogliśmy własnoręcznie wyrobić ciasto, z którego potem uformowaliśmy nasze pierniki w misternie rzeźbionych drewnianych klockach piernikarskich. Oczekując na ich upieczenie, ozdabialiśmy kolorowymi lukrami piernikowe serca. Zapamiętaliśmy nazwy przypraw korzennych, takich jak: kardamon, gałka muszkatołowa, anyż, cynamon, imbir, pieprz, wanilia, goździki, które każdy mógł zobaczyć i powąchać.
To była bardzo smakowita lekcja!

13 listopada 2018 | Dorota Kasiuk | Powrót do spisu wiadomości