Wychowawcza na wypasie... o tym, jak ważne są wiedza i akceptacja

Z radością i przejęciem kontynuujemy w klasie 5b projekt Każdy inny, wszyscy równi. W ostatnim czasie skupiliśmy się - z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa - na akceptacji inności oraz na solidarności.

Na wstępie uczniowie mieli, na podstawie swoich doświadczeń i wiedzy, opowiedzieć o tym, czym jest Zespół Downa. Wypowiedzi były zróżnicowane, często zahaczające o mity i domysły, które prowadzące na bieżąco starały się obalać.

Potem nadszedł czas na krótki materiał filmowy, mający przybliżyć naszym uczniom zagadnienie. Szczególne wrażenie na dzieciach zrobiły wypowiedzi dorosłych, którzy osiągnęli - mimo wszelkich przeciwności losu - w życiu coś dobrego, wielkiego. Przy okazji obaliliśmy kolejne mity - to ważne! Polecamy Wam z czystym sumieniem –> "Nie bój się myśleć inaczej". Świetnym materiałem (YT) są również "Wypowiedzi najmłodszych podopiecznych Fundacji JA TEŻ". Przyjrzeliśmy się bliżej sylwetkom osób, które odniosły sukces, np. w modelingu czy sporcie.

Rozmawialiśmy o też sposobach wspierania osób z Zespołem Downa i tak - od słowa do słowa, od propozycji do pomysłu - stanęło na tym, że biorąc udział we Wrocławskim Biegu Sponsorowanym (coroczny event organizowany w naszym mieście na rzecz podopiecznych Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci, z którego relację zdamy Wam już wkrótce!), zakładamy różne/kolorowe skarpetki; część skusiła się również na linię narysowaną na wewnętrznej stronie dłoni. 5b spisała się na medal! Serce rośnie, a to jeszcze nie koniec... Już wkrótce kolejny wielki-mały kroczek do oswojenia nieznanego.

22 marca 2023 | Marzena Gaczoł, Małgorzata Madajczak | Powrót do spisu wiadomości