Innowacja

Imię i nazwisko autora: Anna Mężyk-Mazur

Miejsce realizacji : Szkoła Podstawowa nr 84 we Wrocławiu

Tytuł: „Od stopy do języka. Wykorzystanie mechanizmów funkcjonowania taśm anatomicznych w terapii logopedycznej”

Motywacja wprowadzenia innowacji: Innowacja „Od stopy do języka. Wykorzystanie mechanizmów funkcjonowania taśm anatomicznych w terapii logopedycznej” jest odpowiedzią na obserwacje dzieci w zakresie ich rozwoju motoryki artykulacyjnej. Program dedykowany jest dzieciom, które przejawiają: przetrwałe i/lub częste infekcje górnych dróg oddechowych, brak prawidłowych wymowy wzorców w otoczeniu, parafunkcje, zaburzenia miofunkcjonalne. zbyt intensywne korzystają z wysokich technologii, mają siedzący tryb życia/pracy/zabawy.

Opis innowacji: Innowacja pedagogiczna „Od stopy do języka. Wykorzystanie mechanizmów funkcjonowania taśm anatomicznych w terapii logopedycznej” została opracowana w celu poprawy motoryki narządów artykulacyjnych.

Cele szczegółowe:

- optymalizacja pracy mięśni obszaru orofacjalnego

- poprawa czucia ułożenia języka

- budowanie prawidłowej pozycji spoczynkowej żuchwy, języka i warg

- budowanie nawyku prawidłowego oddychania przez nos

- profilaktyka ortodontyczna (eliminowanie nieprawidłowych nawyków)