Wędzidełko języka

Z uwagi na wiele pytań ze strony Rodziców pragnę podzielić się informacjami na temat zabiegu przecięcia skróconego wędzidełka języka z punku widzenia logopedy:

Aby zabieg przebiegał prawidłowo konieczne jest kilka etapów:

1. Diagnoza oceniająca nie tylko budowę anatomiczną wędzidełka języka, ale także całej jamy ustnej.
  2. Diagnoza funkcji języka i aparatu artykulacyjnego - m.in. diagnoza artykulacji, funkcji połykania, pozycji spoczynkowej języka.
  3. Przygotowanie dziecka do zabiegu – dobór odpowiednich ćwiczeń, które koniecznie muszą być włączone przed ewentualnym zabiegiem minimum dwa tygodnie. Czasem konieczna jest wizyta u fizjoterapeuty/osteopaty.
  4. Przeprowadzenie zabiegu przez doświadczonego chirurga, np. chirurga stomatologicznego.
  5. Odpowiednia opieka nad raną przez kolejne miesiące.

Co ważne, żeby przejść wszystkie te etapy, dziecko musi współpracować. Zabieg nie ma sensu, jeśli dziecko, przykładowo, boi się dotyku wewnątrz jamy ustnej.

Skrócone wędzidełko języka ma wpływ na m.in.:

-pracę języka

-pracę żuchwy

-wadę wymowy

-wadę zgryzu

-bóle głowy

-w przypadku noworodków i niemowląt - trudności z karmieniem piersią

Niestety, często bez zabiegu terapia logopedyczna nie przynosi efektów, a może nawet przynieść szkodę, np. intensywne ćwiczenia języka przy skróconym wędzidełku mogą mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie stawu skroniowo-żuchwowego.

Wędzidełka, z powodu jego budowy anatomicznej, nie można rozmasować i rozciągnąć. To krążący mit.