Filharmonia dla Młodych

Filharmonia dla młodych jest to cykl koncertów edukacyjnych w Sali Głównej NFM. Celem koncertów jest: utrwalanie elementarnych wiadomości o muzyce, wspólne odkrywanie tajników tej sztuki, rozwijanie dziecięcej wrażliwości na piękno muzyki oraz zamiłowania do niej, przeżywanie jej na żywo, a także kształtowanie gustu muzycznego.

Różnorodna tematyka stanowi uzupełnienie szkolnej edukacji – uczniowie poznają instrumenty, ich brzmienie, formy muzyczne, rodzaje tańca, ważnych kompozytorów i ich twórczość, a także kompozycje z różnych kręgów kulturowych. Muzyka prezentowana przez różne zespoły – od dużej orkiestry symfonicznej po składy kameralne – objaśniana jest przez prelegenta lub narratora. Spotkania wzbogacone są występami tancerzy, a wiedza przeplatana baśnią. Niektóre wydarzenia uzupełniają pokazy multimedialne.