Ważne pytania i odpowiedzi dotyczące naszej szkoły ;)

Lista najczęściej zadawanych pytań dotyczących

W jakich godzinach odbywają się zajęcia szkolne?

Lekcje rozpoczynają się o godz. 8.00, szkoła funkcjonuje w systemie jednozmianowym.

Zajęcia w klasach młodszych kończą się o 11.30 lub 12.25.

Jak liczebne są klasy?

W każdej klasie liczba dzieci jest w przedziale 23-27 uczniów.

Czy w szkole jest stołówka?

Tak, szkoła dysponuje stołówką, organizowany jest sprawdzony, smaczny catering, obiady są dwudaniowe. Klasy młodsze mają ustalony grafik obiadowy. Dzieci są odprowadzane i przyprowadzane przez nauczyciela świetlicy, który sprawuje opiekę także podczas spożywania posiłków. Śniadania dzieci jedzą podczas przerw między lekcjami.

Czy w szkole jest świetlica?

Tak, świetlica jest czynna rano w godzinach 6.45 - 7.45 (skąd dzieci zaprowadzane są do sali lekcyjnej) oraz po zakończonych zajęciach dydaktycznych do godziny 17.00. Każda klasa ma jednego, stałego, nauczyciela świetlicy, który czuwa nad bezpieczeństwem dzieci podczas zajęć świetlicowych. Dbamy o to, aby dzieci pozostające w świetlicy szkolnej nie tylko odpoczywały, ale również uczyły się pracy w zespole, wyrównywały ewentualne deficyty rozwojowe, odrabiały zadania, realizowały zajęcia pozalekcyjne i korzystały ze świeżego powietrza na boisku i podwórku szkolnym.

Jak zorganizowana jest przestrzeń dla dzieci klas młodszych?

Dzieci młodsze mają sale lekcyjne w osobnym skrzydle szkoły, oddzielonym drzwiami od klas starszych. Plusem jest także bliskość toalet względem sal lekcyjnych.

Czy w szkole jest szatnia?

Tak, każde dziecko ma swoją osobistą szafkę na klucz w ogólnej, dużej szatni, klasy młodsze mają wydzieloną, osobną część szatni. Natomiast w sali lekcyjnej do dyspozycji ucznia jest szafka na podręczniki i przybory szkolne.

Jak wyposażone są sale lekcyjne?

Każda sala lekcyjna wyposażona jest w tablicę interaktywną, sprzęt grający, pomoce dydaktyczne.

Jakie zajęcia dodatkowe odbywają się w szkole?

Planujemy, aby w każdej klasie była 1 godzina bezpłatnego pływania i 1 godzina bezpłatnych zajęć judo.

Rozwijając swoje zainteresowania dzieci mogą skorzystać z bogatej oferty zajęć dodatkowych:

Sportowych: basen, SKS z pływania, gimnastyka, akrobatyka, judo, karate, piłka nożna, gimnastyka korekcyjna.

Artystycznych: zajęcia plastyczne, teatralne, muzyczne, taneczne.

Kreatywnych: szachy, robotyka, programowanie, matematyka, arytmetyka mentalna.

Ponadto: język angielski, harcerstwo, wolontariat, szkolne koło turystyczne Brzask.

W klasach młodszych w ramach lekcji wychowania fizycznego są zajęcia na basenie oraz judo, prowadzone przez doświadczonych trenerów.

Niektóre zajęcia są organizowane przez firmy zewnętrzne i wymagają opłaty.

Czy szkoła oferuje zajęcia specjalistyczne?

Tak, każde dziecko ze wskazaniami z poradni specjalistycznej, będzie mogło skorzystać z pracy z logopedą, pedagogiem, psychologiem oraz wziąć udział w zajęciach Integracji Sensorycznej i EEG Biofeedbacku.

Jak wygląda adaptacja dziecka w pierwszych dniach szkoły?

Sytuacją, do której dążymy w adaptacji szkolnej jest poczucie bezpieczeństwa dziecka, dlatego we wrześniu rodzice mogą wchodzić do szkoły razem z dziećmi i odprowadzać je do szatni lub sali lekcyjnej. Dzięki temu, dzieci sprawnie i bezproblemowo przystosują się do nowego środowiska.

Jakimi metodami pracują nauczyciele w szkole? Czy są one dostosowane do potrzeb dzieci?

Podstawową formą działalności dziecka w klasach edukacji wczesnoszkolnej jest nadal zabawa i to poprzez zabawę dzieci nabywają wszelakich umiejętności. Przestrzeń edukacyjna w szkole sprzyja uczeniu się i wypoczynkowi dzieci. W szkole zarówno metody jak i formy pracy z dziećmi są dostosowane do ich możliwości psychofizycznych, rozwoju emocjonalnego oraz preferencji sensorycznych. Dbamy o to, aby dziecko czuło się w szkole bezpiecznie i uczyło się niejako “przy okazji” zabawy. Na lekcjach stosujemy aktywizujące metod pracy oraz wykorzystujemy nowe technologie informacyjne i gry edukacyjne.

Jak oceniana jest praca dzieci? (dotyczy edukacji wczesnoszkolnej)

Praca oceniana jest w formie opisowej dwa razy w roku. Rodzice na bieżąco są informowani o postępach dzieci przez dziennik elektroniczny Librus oraz podczas konsultacji i zebrań.

Czy w szkole organizowane są półkolonie?

Tak, dwa razy w roku, w ferie zimowe i w wakacje.

Czy w szkole można korzystać z telefonów lub tabletów?

Uczeń korzysta z telefonów i tabletów tylko za zgodą i pod opieką nauczyciela, w wyznaczonych do tego miejscach w szkole.

Czy w szkole jest biblioteka?

Tak, w szkole jest biblioteka. Biblioteka szkolna jest nie tylko miejscem, gdzie można uzyskać dostęp do informacji, wypożyczyć książkę, zapoznać się z ciekawą literaturą, ale jest to miejsce, gdzie można odpocząć od codziennego stresu. Uczniowie doceniają miłą, szybką i fachową obsługę, ale przede wszystkim przyjazną, bezstresową atmosferę, która jest najlepszym podłożem do rozwoju młodego człowieka.

Czy w szkole działa drużyna harcerska lub zuchowa?

Tak, w szkole działa nieprzerwanie 63 Drużyna Harcerek “Sulimki” i 63 Próbna Gromada Zuchowa “Guzikowe Bractwo”.